56ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

elsqarhybgcsnlentlfrkadehiitkurorusressusvtrukuz

ΝΕΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ για ηλεκτρονικές εγγραφές σε Β΄ και Γ΄ Λυκείου

Νέα προθεσμία ηλεκτρονικών εγγραφών από την Δευτέρα 13 Ιουλίου μέχρι Τρίτη 14 Ιουλίου στις 11:59 τα μεσάνυχτα.

Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes κατά τηνπροσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, κατόπιν ενημέρωσης από το αρμόδιοΤμήμα της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν κατά το διάστημα από τηνΚυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59

Μετά την κατανομή της Α’ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών θα ακολουθήσει Β’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων από τη 13η Ιουλίου 2020 και ώρα 08:00 έως και τη 14η Ιουλίου και ώρα 23:59. Μετά την κατανομή της Β’ φάσης, οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω τηςεφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:https://e-eggrafes.minedu.gov.gr και οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους μέχρι την έναρξη των μαθημάτων.

• Σας επισυνάπτουμε την εγκύκλιο για τις ηλεκτρονικές εγγραφές 2020-2021 , όπου υπάρχουν  όλες οι πληροφορίες για την διαδικασία.
  • Για οποιαδήποτε απορία να επικοινωνήσετε με το σχολείο.
ΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
 συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία,
από τη 18η Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως και τη 2η Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.
Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/-τριών την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωριστεί ως «πρώτος κηδεμόνας» στο ΠΣ myschool και έχει γίνει η μετάπτωση των στοιχείων του στο νέο πεδίο «κηδεμόνας e-eggrafes». Σε περίπτωση ενήλικων μαθητών/-τριών, Ηλεκτρονική Αίτηση μπορούν να υποβάλουν οι ίδιοι, με τους δικούς τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), εφόσον είναι καταχωρισμένοι στο ΠΣ myschool (ως κηδεμόνες του εαυτού τους).